Sports

Pekin sweeps at Sigourney, Cardinal boys second

Cardinal senior Madison Guiter jumped 11’9” for 12th place.
Cardinal senior Madison Guiter jumped 11’9” for 12th place.
/

Ten small area schools, including Cardinal and Pekin boys and girls, converged on Sigourney Tuesday night with the Panthers taking first place in both groups and the Comet boys’ finishing second while their girls’ were seventh.

Girls

Standings

1 Pekin 155

2 Sigourney 96

3 Highland 90

4 BGM 80

5 North Mahaska 55

6 Winfield-Mt. Union 39

7 Cardinal 35

8 WACO 27

9 Tri-County 8

10 Keota 2

100 Meter Dash

Pekin senior Zoey Wright was second in 13.53, followed by sophomore teammate, Chilynn Sevier (14.61) in fifth, Cardinal freshman Libby Moses (14.92) in seventh and Comet sophomore Nancy Vass (15.37) in 10th.

200 Meter Dash

Panther sophomore Sophie Wittrock (28.05) was second, followed by seventh place Comet Kiya Chapin (30.05), Cardinal junior Rachel Lewman (30.38) in eighth and ninth place Panther Taylor Sylvester (30.94).

400 Meter Dash

Pekin freshman Sarah Eubanks (1:05.24) and senior Hollie Loper (1:10.52) finished second and fourth, respectively, while Comet teammates L. Decoteau-Smith (1:18.39) and Ashlee Strong (1:31.70) were 11th and 14th, respectively.

800 Meter Run

Pekin junior Cari Duwa won in a time of 2:35.34. Panther freshman Maddie Black (2:55.11) was eighth, while Comets Lauren Snyder (3:00.98) and A. Zaragoza-Tapetillo (3:04.76) were 11th and 13th, respectively.

1500 Meter Run

Pekin freshmen Lauren Derscheid (5:24.57) and Emily Laumeyer (5:30.48) finished second and third, respectively, with Comets Allison Sloan (5:59.03) and Katelyn McDaniel (6:32.64) finishing sixth and 11th.

3000 Meter Run

Second place went to Pekin freshman Lauren Derscheid with a time of 11:42.21 while classmate Mia Clark crossed the line in 13:34.54 for seventh place.

100 Meter Hurdles

Pekin’s Gracie Baetsle (17.76) finished third, Cardinal’s Anna Mullikin (18.24) was ninth, Panther Taylor Parmenter (19.63) was 12th and Ryleigh Wages (21.05) was 16th.

400 Meter Hurdles

Cardinal sophomore Lizzey Lett (1:24.52) was sixth, Pekin senior Kalee Haile (1:25.82) was eighth, Comet junior Shannah Jones (1:27.27) was ninth and Panther freshman Mackenzie Dahlstrom (1:38.82) was 12th.

4x100 Meter Relay

Pekin “A” was second with a time of 54.07 run by Z. Wright, E. Linder, M. Dahlstrom and S. Wittrock. Cardinal “A” was seventh with A. Mullikin, M. Cloke, L.Decoteau-Smith and R. Lewman crossing in 58.37 while Cardinal “B” finished in 1:02.59 with M. Fitzsimmons, A. Cloke, J. Courtney and A. Flaherty competing for the Comets.

4x100 Meter Relay Throwers

Pekin “A” was first in 1:01.18 while Cardinal was fifth in 1:14.86 with A. Herrera, S. Collett, C. Vice and C. Sparkman running for the Comets.

4x200 Meter Relay

Pekin “A” was third in 1:59.06 while the “B” Panthers were ninth in 2:10.77. Cardinal “A” (2:07.18) was seventh with the “B” Comets (2:11.86) crossing in 11th.

4x400 Meter Relay

Pekin “A” (4:27.73) was first with Eubanks, Loper, Wright and R. Duwa while Cardinal “A” (4:43.53) was third with McClure, Vass, Chapin and Pickrell.

4x800 Meter Relay

The Panthers M. Black, R. Duwa, E. Laumeyer and H. Loper combined for a first place time of 10:52.49 while Cardinal (11:52.06) was second with McDaniel, Zaragoza-Tapetillo, McClure and Sloan.

800 Sprint Medley

Z. Wright, S. Wittrock, H. Lock and S. Eubanks were first in 2:01.32 with Cardinal’s Lewman, Decoteau, Chapin and McClure crossed in second with a time of 2:06.40.

Distance Medley

Pekin (4:37.00) was first with Lock, Baetsle, C. Duwa and R. Duwa while Cardinal (4:39.41) was second with Chapin, Lewman, McClure and Pickrell.

4x100 Meter Shuttle Hurdle

Cardinal was fifth with a crew of Lett, Wages, S. Jones and A. Mullikin crossing in 1:20.11, just ahead of Cardinal’s time of 1:21.15 from Haile, Parmenter, Johnson and Baetsle.

High Jump

Pekin senior Ellie Ledger was first with a jump of 4’8”.

Long Jump

Pekin was ninth and 10th with freshmen Michayne Weber and Lily Fariss jumping 12’8 and 12’7, respectively, with Cardinal senior Madison Guiter flying 11’9 for 12th place.

Shot Put

Pekin’s Katie Jones (33’05.50”) and Kerrigan Pope (32’03.50”) were third and fourth, respectively, while Cardinal was 14th and 15th with Alexandra Herrera (24’10.50”) and Cassy Vice (24’07.50”).

Discus Throw

Pekin’s Pope won the event with a throw of 116’02”, followed by teammate Katie Jones (91’06”) who was fifth and Cardinal teammates Allisyn Cloke (81’05”) and Meghan Fitzsimmons (59’10”) who were ninth and 17th, respectively.

Boys

Standings

1 Pekin 148

2 Cardinal 70

3 Sigourney 69

4 Winfield-Mt. Union 63

5 WACO 60

6 North Mahaska 52

7 BGM 45

8 Keota 36

9 Highland 29

10 Tri-County 10

100 Meter Dash

Pekin junior Dayne Eckley (11.66) was second while teammate, freshman Tyler Bayliss, finished 11th in 13.38. Cardinal finished 13th and 16th with Ajack Nuge (13.81) and Jimmy Chen (14.10).

200 Meter Dash

The Comet’s Trey Albert (23.66) finished second with teammate Max Betencourt (25.12) eighth. Comet’s Brady Latcham (24.48) and Dayne Eckley (25.28) were sixth and 10th, respectively.

400 Meter Dash

Comet Griffin Greiner won the event in 54.84 with Panther teammates Brady Latcham (1:02.16) seventh and Cameron Millikin (1:04.08) 10th.

800 Meter Run

Pekin’s Brady Millikin won the race with a time of 2:09.17 with teammate Zack Wise (2:26.98) finishing ninth and Comet’s Landon Becker (2:12.04) fourth, Grant Pedersen (2:37.39) 15th and Tony Castle (2:38.22) 16th.

1600 Meter Run

Pekin was first and second with junior Colten Glosser (4:55.35) barely edging sophomore Brady Millikin (4:55.73). Ninth and 10th place went to Gunner Zugg (5:29.62) and Gavin Grove (5:34.84) from Cardinal, respectively.

3200 Meter Run

Panthers Brady Milliin (10:07.98) and Colten Glosser (10:42.02) finished first and second with Comet Ben Clark (11:58.65) crossing in seventh.

110 Meter Hurdles

Pekin was third with Devin Fraise (17.52) while Cardinal’s Ian Liles (18.45) was fifth.

400 Meter Hurdles

Cole Earnest (1:00.57) of Pekin was fourth, classmate Michael Jones (1:05.04) was sixth and Comet Ian Liles (1:05.18) was seventh.

4x100 Meter Relay

The Cardinal “A” team consisting of G. Greiner, Aschenbrenner, J. Greiner and Albert crossed the line in 45.39 for second place while Pekin “A” finished third in 45.79 with Millikin, Fraise, Winn and Eckley. The Comets “B” team of Syed, Clark, Nuge and Rupe were ninth in 51.52 with Pekin “B” 10th with a time of 52.36.

4x100 Meter Relay Throwers

Cardinal was fourth with Shilling, Rios, Grove and Rea compiling a time of 57.61.

4x200 Meter Relay

Second place Cardinal “A” ran G. Greiner, Aschenbrenner, J. Greiner and Albert for a time of 1:35.91. The “A” Panthers (1:35:.98) were third with C. Millikin, L. Crochet, K. Winn and D. Eckley. Cardinal “B” sent Bilal Syed, Ryan Clark, Blaine Bryant and Ajack Nuge across the line in 1:47.32 while Pekin “B” finished in 1:55.65.

4x400 Meter Relay

Pekin’s Rohr, Conger, Latcham and Winn finished first with a time of 3:50.78 while Cardinal (4:04.90) was fourth with C. Bowman, M. Mullikin, B. Clark and M. Betencourt.

4x800 Meter Relay

The Panthers won the race with Wise, Conger, C. Stull and B. Millikin crossing in 9:55.48 and Cardinal (10:22.89) was third with Castle, M. Mullikin, G. Pedersen and G. Zugg.

800 Sprint Medley

Second place Pekin (1:40.64) with Crochet, Q. Ledger, C. Earnest and C. Millikin finished .99 of a second ahead of third place Cardinal (1:41.63) who ran J. Greiner, C. Aschenbrenner, L. Becker and G. Greiner.

Distance Medley

Pekin (4:01.77) was second with K. Rohr, M. Jones, T. Conger and C. Glosser while Cardinal (4:25.06) ran M. Betencourt, I. Liles, M. Mullikin and G. Zugg to an eighth place finish.

4x110 Meter Shuttle Hurdle

Pekin won the race with a time of 1:05.35 by L. Crochet, Q. Ledger, C. Earnest and D. Fraise. Cardinal was fifth with I. Liles, B. Bryant, M. Rupe and K. Sanders crossing in 1:14.49.

High Jump

Pekin juniors Nick Tschudy (5’04”) and Dustin Adams (5’04”) finished fourth and fifth, respectively.

Long Jump

Cardinal’s Trey Albert (20’10”) won the event while Pekin’s Devin Fraise (20’00”) and Cole Earnest (16’11”) were third and ninth, respectively.

Shot Put

Panther’s Quinn Ledger (41’11”) and Logan Kealey (36’05”) were third and ninth, respectively, while Jarrett Rea (38’00”) and Dagisteno Shilling (32’08”) of Cardinal were sixth and 11th, respectively.

Discus Throw

Logan Kealey (112’05”) of Pekin was third, Jarrett Rea (105’06”) of Cardinal was sixth, Brady Latcham (99’08”) of Pekin was eighth and Jarrett Knights (91’08”) of Cardinal was 11th.